בלב השקט המדברי זורם נחל פרת (ואדי קלט) המדהים ביופיו. נחל שופע מים, המוצא דרכו בינות צוקים, חגווי סלע, וצמחייה ירוקה. הנחל שהיווה השראה לנבואותיו של ירמיהו בן ענתות…

 

העיר ענתות נקראה על שמו של ענתות בן בכר מראשי האבות למטה בנימין, שבנה אותה, או על שם האלה הכנענית ענת. ענתות שוכנת בנחלת בנימין, בספר המדבר. נודעה בשל בניה- כוהנים, נביאים וגיבורים. מרום 800 מטר השקיפה ענתות על ירושלים ויכלה להתריע מפני סנחריב המתקרב לכובשה. השם ענתות נשתמר בשם הכפר הערבי 'ענתא'.

 

אנו נרד לשמורת עין פרת- הסמוכה לישוב ענתות המתחדש. זהו אחד משלושה מעיינות גדולים הנובעים בנחל פרת כל ימות השנה: עין פרת- העליון, עין מבוע- האמצעי ועין קלט- התחתון.

 

בחורשת האקליפטוסים, כמו נטועים, שולחנות, בין יובלי נחל רכים. משרדי השמורה בנויים על שרדי בתי משאבות, אשר העלו את מי הנחל לירושלים, בתקופת המנדט הבריטי. בצד הצפוני בריכת התמר, אשר דקל קסום השוכן מעליה נתן לה את שמה. הבריכה עמוקה ומזמינה לרחצה. משני צדי הנחל מתנשאים מצוקים המשמשים למסלולי טיפוס וגלישה מוסדרים. במצוק הדרומי, סביב מערות טבעיות, שוכן מנזר פארן הציורי, שהוקם על ידי ראשון הנזירים המתבודדים- חריטון, במאה הרביעית לספירה ובו חיים עד היום נזירים .

 

ניתן להמשיך במסלול עד לעין מבוע- מעיין פועם, שברכתו מתרוקנת ומתמלאת בשל תופעת טבע ייחודית (ולא על ידי שד המסתתר בבטן האדמה, כפי שהמקומיים מספרים…). מהברכה יוצאת אמת מים קדומה ומסלול לכיוון עין קלט. למעיינות ניתן להגיע גם ברכב.