כל הנוסע על כביש הבקעה, יורד מירושלים או צופה מזרחה מהרי השומרון לא יכול להתעלם מההר המשונה הזה, בעל ראש בצורת קונוס הנשקף למרחקים. מעין שפיץ מחודד, הקורא לנו להגיע לפסגתו.

 

"מבצר חזק ונהדר" מתאר יוסף בן מתתיהו את 'אלכסנדריון' – המצודה שנבנתה על ידי אלכסנדר ינאי, שאת שרידיה ניתן לראות בראש קרן הסרטבה. זוהי אחת משש מצודות חשמונאיות מפוארות בעלות מערכת מים מרשימה שנבנו במדבר, על פסגה תלולה עם ראש חרוט קטום ובמקום מבודד. אלכסנדריון נבנתה בנקודה בעלת שליטה מרחבית עצומה, סמוך לפרשת דרכים – דרך הבקעה עם הדרך העולה לשכם. המצודה מהווה זירת מריבות בלתי פוסקות… אשתו של אלכסנדר ינאי – שלומציון, שמלכה אחריו, חיזקה את המבצר והטמינה בו את אוצרותיה. בנה אריסטובולוס מסתתר במבצר מפני אחיו הורקנוס השני, בעקבות הקרב הנציב הרומי פומפיוס הורס את המקום. הורדוס כולא במבצר את אשתו מרים ואת אמה ושם נקברו שני בניו שרצח. יש הסוברים כי המצודה נבנתה כמתחם קבר עבור אלכסנדר ינאי.

 

הסרטבה התפרסמה אודות למסורת יהודית עתיקת שנים – בתקופת ימי בית שני, פסגת ההר שימשה כתחנה בשרשרת הדלקת המשואות, שהודיעה ליושבי  בבל על קידוש החודש (קביעת ראש חודש): "ומאין היו משיאין משואות: מהר המשחה לסרטבה, ומסרטבה לגרופינא" הר המשחה הינו הר הזיתים, גרופינא היא אחד הפסגות בהרי גלעד. מומלץ להגיע לפסגה בראש חודש ולדמיין את אורות הרי הגלעד כלפידים בוערים העונים לסרטבה: "ראינו שראש חודש, תודה על ההודעה…".

 

לסיום נקפוץ לביקור במצפור הסרטבה החדש והנגיש לנכים, המאפשר לנו להביט מזרחה על הבקעה, עבר הירדן והרי הגלעד למלוא רוחב העין. שווה ביקור!