צפונית מערבית לירושלים, על הר שמואל ברום 917 מ', חולש על סביבתו ונראה היטב למרחוק, גן לאומי קבר שמואל הנביא (נבי סמואל). סמוך לתוואי הדרך העתיקה לירושלים בולטת המצודה הגדולה שנבנתה על גבי הציון. מכאן מבט מרהיב על גוש דן וירושלים הבירה, ובערב על האורות המרצדים, במלוא רוחב העין.

 

שמואל הנביא, הוקדש על ידי אמו חנה בטרם לידתו, לעבוד במשכן שילה. שם גדל והפך לשופט ומנהיג אהוב, אשר משח את שאול ודוד למלוך. סמוך לקברו שכנה כנראה העיר בה הוסמך 'מצפה' וגם עירו 'רמה' (ששכונת רמות הסמוכה משמרת את שמה) ולכן הזיהוי הנוצרי של הקבר שהתרחש כאלף שש מאות שנה אחרי פטירתו, התקבל גם בקרב היהודים. השם "נבי סמואל" השתרש אודות לאחיזה המוסלמית הארוכה במקום.

 

המיקום האסטרטגי וקרבתו לפתחת ירושלים, משך לאתר כמעט כל שלטון בארץ ישראל. סביב המבנה – גן ארכיאולוגי בעל שרידים רבים ומרשימים מהתקופות השונות, החל מימי בית ראשון. המצודה נבנתה בתקופה הצלבנית וכונתה "הר השמחה". בימי צלאח א-דין הפכה למסגד. נוסעים יהודיים רבים מאותה התקופה מזכירים את קבר שמואל ואת קברי הוריו – אלקנה וחנה. במהלך הדורות פעל במקום בית כנסת ומסורת הדלקת נרות מאפיינת את הקבר עד היום. במאה השמונה עשרה סולקו היהודים מן המקום ושבו אליו בשנת 1886 על מנת להתיישב בו. היישוב ניטש לאחר כמה שנים.

 

קרבות קשים נודעו כאן – קרב במלחמת העולם הראשונה, קרב נבי סמואל במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים – בכ"ח באייר תשכ"ז, בדיוק ביום פטירתו של שמואל הנביא על פי המסורת היהודית, האתר נכבש ושב לשליטה ישראלית.

 

מעיינות קטנים וקסומים פזורים בגן, בהם ניתן לטבול ולנוח בצל עצי בוסתן. בסמוך לאתר שמורת הטבע אלוני שמואל.