בני ישראל עומדים על שפת נהר הירדן, רגע לפני כניסתם לארץ, לאחר ארבעים שנות נדודים במדבר. האם גם הפעם יתרחש נס כפי שהתרחש בים סוף?

 

ניסע  ל"קאסר אל יהוד" אתר הטבילה, בו על פי המסורת הנוצרית הוטבל ישו. חוויה מיוחדת לראות אלפי מאמינים מגיעים מכל העולם לטבול בירדן ולבקר בכנסיות המרשימות ובמנזרים העתיקים. אך האירוע המרכזי שהתרחש כאן שזור דווקא בהיסטוריה היהודית- כאן ניתן לראות את הירדן ממש למרגלותינו בו עברו בני ישראל בדרך נס. כיום רוחב הירדן הינו כארבעה מטרים, אך באותם ימים הוא זרם וגעש בשיאו, אולי כמו בחורף 1992,  אז רוחבו הגיע לשלוש מאות מטרים! ספר יהושע מספר על גודל הנס – הירדן יבש על פני רוחב של יותר משלושים קילומטרים למעבר כל שבטי ישראל, מאדם ועד לים המלח "הרחק מאוד". המדרש מספר כי קיר המים שנוצר היה כה גבוה עד שראו אותם כל עמי הארץ "וימס לבבם" ולכן קבעו שכל הרואה את מעברות הירדן יברך "שעשה ניסים לאבותינו במקום הזה".

 

לא רחוק משם, בצפון ים המלח מתנגן בשקט השיר "אני זוכר את בית הערבה…" המספר סיפור עצוב על קיבוץ שהוקם ב-1939 ופרח תשע שנים בארץ חרבה. במלחמת השחרור נאלצו תושביו לנטוש בסירות לסדום. כיום, ניתן להגיע (בתיאום בלבד 02-6504844) סמוך לגשר עבדאללה שפוצץ במלחמת ששת הימים, שם כמו ממתין לביקורנו קבר אחים שנותר שריד לבית הערבה הישן.