האנשים

אנשים מספרים

זאב רווח

רמת גן

זאב רווח

רמת גן

זאב נחום רווח, נקרא על שמם של זאב ז'בוטינסקי ונחום סוקולוב.  שחקן וקומיקאי, זכה בשני פרסי אופיר כשחקן הטוב ביותר ובפרס על מפעל חיים. נולד במרוקו . עלה ארצה בגיל 8 והתגורר עם משפחתו בשכונת מוסררה בירושלים, בוגר בי"ס למשחק "בית הצבי". אוהב לטייל בארץ ישראל, איש ערכי חובב תנ"ך וטבע.

עם ישראל צריך להכיר את המקומות הקדושים שלו ולהתחבר לאבותינו שחיו והתקיימו שם. משרד החינוך והדור הצעיר חייבים להתחבר גם כן למקומות האלה. ילדים צריכים לנסוע לכל מקום שבו היה יישוב יהודי, גם למערת המכפלה! הדרך הכי טובה ללמוד תנ"ך היא לנסוע למקומות ודרך האבנים להתחבר לסיפור, רק דרך חיבור אמיתי כזה אפשר ללמוד כמו שצריך.

נדב אברהמוב

סוסיא

נדב אברהמוב

סוסיא

בן 38 נשוי + 4 ילדים, גר ביישוב סוסיא, מנהל העיר העברית הקדומה סוסיא ומורה דרך מוסמך.

עוסק בהדרכת טיולים בייעוץ ובניהול קבוצות מטיילות משנת 1996.

לעיר העברית הקדומה סוסיא התוודעתי לפני 15 שנים כאשר פסעתי את צעדי הראשונים בשדה הדרכת הטיולים. האוויר, הנוף, האבנים הדוממות ומעל הכל בית הכנסת העתיק המצוי בגובהה של עיר, חיבר אותי למקום. בסוסיא אפשר לחוש את רוחות העבר לחוש את ההווה ולצפות אל העתיד, הנוגע באבני המקום נוגע בהיסטוריה ומתחבר לשרשרת יהודית בת אלפי שנים בחבל ארץ ייחודי הנמצא בין הר למדבר.

קרני אלדד

ירושלים

קרני אלדד

ירושלים

מוזיקאית, מלחינה וזמרת, וגם מדריכת טיולים בארץ ובקובה. שמשה גם כעוזרת פרלמנטרית של אביה, ח"כ אריה אלדד. בוגרת בית הספר למוזיקה "רימון". הקליטה את האלבומים "אדומה" ו"שלווה בארמנותיך". הפיקה את האלבום "ימים כתומים". לאחרונה הוציאה עם בעלה, שלמה בשן את הספר "יש"ע זה פאן"- מדריך תיירותי לאטרקציות, פינות חמד, אתרים היסטוריים, מסעדות וצימרים בשטחי יהודה ושומרון.

אני מליצה על נחל פרת. זהו נוף ילדותי,המקום אליו ברחתי כשהיה לי קשה, המקום אליו לקחתי את האהובים שלי, המקום בו אני מרגישה הכי בית. בעיניים שלי – זה הנוף הכי יפה בעולם, ואני ראיתי עולם...כל פינה בנחל זה זיכרון אחר: פה נפלתי כשאבא שלי ואני הלכנו ליריחו בשבת אחת,פה טבלתי לפני החתונה, פה שחיתי בליל פורים הקפוא ההוא, לכאן ירדנו כל הכיתה ביום הולדת.

זאב (ז'אבו) ארליך

עפרה

זאב (ז'אבו) ארליך

עפרה

סייר וחוקר ארץ ישראל, ממקימי בית ספר שדה עפרה, מדריך טיולים וסיורים ותיק ועורך סדרות הספרים "שומרון ובנימין", ו"מחקרי יהודה ושומרון". פרסם עשרות מחקרים בנושא נושאי ידיעת הארץ, וכתב מדור קבוע על ארץ ישראל במוסף "שבת" של העיתון מקור ראשון. כיום הוא משמש מדריך בנושא יהודה ושומרון במכון לנדר ומרצה במכללת מורשת יעקב-אורות ישראל.

בעיני המקום הוא בעל ערך רב, משום שהוא צופה על העיר המרכזית בישראל, זהו המקום הראשון שאברהם אבינו מגיע אליו, משם צופים אל קבר יוסף. לומדים על מעמד הברכה והקללה, שם נמצאים השומרונים. בגלל כל אלו בחרתי בהר גריזים.

נעם ארנון

חברון

נעם ארנון

חברון

דובר הישוב היהודי בחברון. תושב בית הדסה, בוגר ישיבת ההסדר בקרית ארבע וישיבת מרכז הרב. לחם במלחמת יום הכיפורים בחזית המצרית ובחזית הסורית. והקים את מדרשת חברון ואת מוזיאון הישוב היהודי בחברון.  כתב את הספר "חברון – 4000 שנה ועוד 40".חתן פרס מוסקוביץ לציונות לשנת תשס"ח.

בואו נעצום את העיניים, ונעשה לרגע "עבודת שרשים" פרטית: נחשוב על סבא וסבתא שלנו, ועל הסבא והסבתא שלהם, וכך נלך אחורה בזמן, עוד דור, ועוד דור; נעבור דרך כל הגלויות – רוסיה ותימן, מרוקו ופולין, אמריקה ואתיופיה – ואז נגלה שבעצם כולנו מגיעים לכאן, לחברון, למערת המכפלה. במקום הזה נמצאים האבות והאמהות, השרשים שמחברים את כולנו, שהופכים את כולנו, כל העם היהודי, למשפחה אחת. והמקום הזה גם מחבר אותנו לארץ ישראל: כאן קנה אברהם אבינו את השדה והמערה, הנחלה הראשונה בארץ ישראל. השרשים האלה חיים וקיימים; אפשר להרגיש בהם גם היום בחברון. זוהי התחלת הביקור בחברון; מכאן מתחיל הסיפור היהודי. אשמח לפגוש אתכם בחברון, ולספר לכם את הסיפור שלי ואת סיפורה של העיר. להתראות!

חונניהו אשטה

שבי שומרון

חונניהו אשטה

שבי שומרון

בן 31 נשוי ואב לשלושה. עלה ארצה מאתיופיה בשנת 1991.  עובד כרכז "זינוק בעלייה" באגף נוער וצעירים בעיריית פ"ת, מרצה על מורשת ותרבות יהודי אתיופיה בארץ ובחו"ל, מעביר סמינרים, השתלמויות וערבי קהילה ושירה, כותב שירים בעברית ובאמהרית.

שבי שומרון בשבילי: חלקת האלוקים שלי שאני קשור אליה בעבותות של אהבה

שם קבורים אבותינו הקדושים ושם שורשינו, בין אם נהיה עם עיניים חומות ובוהקות בזוהר. ובין אם נהיה עם עיניים כחולות ושערות של פשתן. במשך חמש שנים כשלמדתי בישיבה בקריית ארבע התפללתי את תפילותיי מידי שבת במערת המכפלה. וכך נקשרתי וחידשתי קשר שהוא ישן אך חדש ביני לבין אבותיי. וכך לפני חתונתי, המילים בהזמנה התנוססו מתוך ציור של מערת המכפלה, מתוך התקשרות והתחברות לאבות הקדושים "ישני חברון".

אריה בורנשטיין

שבי שומרון

אריה בורנשטיין

שבי שומרון

מראשוני המדריכים באזורי השומרון ובקעת הירדן, וממעצבי מסלולי הסיורים באזור. מדריך ומנהל מדרשת שומרון במשך כ-11 שנים. פרסם מאמרים העוסקים בהיסטוריה וארכיאולוגיה של אזור השומרון. מחופרי האתרים שילה, רמת גלעד, מעלה שומרון ואבן העזר. בעל תואר שלישי בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה. מרצה ללימודי ארץ ישראל במכללות אקדמיות, במכון אבשלום לידיעת הארץ, קורסים למורי דרך ועוד. מנחה קורסים להדרכה בשומרון, ומדריך קבוצות מיטיבי דעת באזור.

כחייל, שרתתי בבסיס למרגלות הסרטבה. מידי יום נפעמתי מחילופי הצבעים של ההר המרשים המתנשא מעל בקעת הירדן. לימים, כשהקמנו את מדרשת שומרון, המשכנו את מסורת אבותינו בעליה לפסגתו מידי חודש, להשאת משואות לקידוש החודש. שלושה דברים מרתקים מצאתי במקום – תצפית מיוחדת במינה אל מרחבי בקעת הירדן, בקעת יריחו וים המלח, מורדות הרי הגלעד הדרומי, והאזור המרתק של עמק סוכות – במוצאו של נחל יבוק, שם נאבק יעקב עם המלאך, שם ניתן לנו השם "ישראל". מתצפית זו ניתן היום להבין את עוצמת האזור החקלאי המיוחד של בקעת הירדן. חיבור למנהג אבות שנשכח – קידוש החודש העברי על ידי השאת משואות והעברתם תוך מספר שעות לגלות שבבל. סיפור היסטורי וממצאים ארכיאולוגיים של מצודת אלכסנדריון, הגדולה מבין מצודות החשמונאים, שהנציחה את גדול מלכי בית חשמונאי – אלכסנדר ינאי, ובו הטמינה אשתו – שלומציון המלכה את אוצרותיה. ניתן לומר בוודאות שהסרטבה הוא הסמל של בקעת הירדן.

ארז בן סעדון

רחלים

ארז בן סעדון

רחלים

בן 37, אב לארבעה, תושב רחלים.
מנכ"ל החברה החקלאית  "ארץ הצבי", המגדלת כ-480 דונם כרמי זיתים, גפנים ותפוחים בהר ברכה ובשילה, ובעליו של יקב "טורא" ברחלים המפעיל מרכז מבקרים ביקב.
היינות של יקב טורא זכו בפרסים רבים בארץ ובעולם. יין הקברנה סוביניון שלו זכה בפרס מדליית הזהב בתחרות הבינלאומית טרה וינו.

אני מתחבר למקום הזה, משום שכאן החלו אושיות השלטון של עם ישראל להתהוות. כאן אפשר לראות בדיוק היכן היה משכן שילה. מרגש אותי לדעת שאנו מסתובבים וחיים במקום הזה. מרתק אותי לחשוב על כך שכאן התרחשו אירועים כל כך חשובים בהיסטוריה של העם שלנו. כאן נפל ארון הברית בשבי. בני קרויים על שם דוד ויהונתן שהתהלכו כאן. אם הייתי יודע על איזו אבן ישב שמואל הנביא, או היכן בדיוק התפללה חנה לילד, ודאי היתה אוחזת בי התרגשות גדולה. אם הייתי יכול לטעת גפן דווקא במקום הזה אין ספק שהיה יוצא מזה יין מיוחד מאד.

יעקב ברג

פסגות

יעקב ברג

פסגות

יחד עם אשתו נעמה הקים את יקב הבוטיק "פסגות", השוכן במרכז המבקרים נחלת בנימין. הם החלו כיקב גראז', שיצר בשנה הראשונה כ-4000 בקבוקים. כיום מייצר היקב כ-150,000 בקבוקים, חלק גדול מהן ליצוא. בין המדינות אליהן מייצא היקב: ארה"ב, קנדה, דרום אמריקה, אוסטרליה, צרפת ואנגליה. איכות הענבים הנדירה של היקב נובעת בשל שיטת הגידול המיוחדת של הכרמים,הנטועים  על טרסות גיר עתיקות בגובה 900 מ'מעל פני הים, באזור שהיה משופע בכרמים עוד בימי התנ"ך.

אני יכול להעיד בשיא הצניעות שמדובר באחד היקבים היפים בארץ אם לא היפה שבהם. אחד מיינות הדגל שלנו הוא - פסגות קברנה סוביניון 2009 מכרם יחידני. היין הופק מענבי קברנה סוביניון, מכרם הגדל בטרסות גיר עתיקות על צלע הר המתנשא לגובה של 900 מ'. הטיפול בכרם נעשה תוך שמירה על יבול נמוך במיוחד, השקייה מזערית וטיפול ידני מסור. השבועון האמריקאי,"JEWISH-WEEK" קבע כי זהו היין הכשר הטוב ביותר בעולם במסגרת מדריך היינות הגדול שפרסם השבועון בפסח האחרון. יין זה מופיע עם תווית חדשה שעליה טבוע שיחזור של מטבע עתיק מתקופת המרד הגדול. המטבע נתגלה במהלך חפירת המערה בה מיושנים יינות היקב. מצידו האחד של המטבע עלה גפן והכתובת "חרות ציון" ומצידו האחר אמפורה – כלי עתיק לאיחסון יין והכתובת "שנת שתיים למרד". לאחרונה היתה ליקב עוד סיבה לגאווה כאשר היין פסגות אדום 2009 קיבל את הציון הגבוה ביותר בדרוג של מגזין היין האמריקאי והנחשב WINE-ENTHUSIAST

אורה ברנס

מבואות יריחו

אורה ברנס

מבואות יריחו

זמרת, עוסקת במוזיקה, מורה למוזיקה בחוות "גינת עדן" של מש' אפרתי לנערות בסיכון בישובה. מלמדת יצירה בכתיבה ומוזיקה במאה"ל – מרכז אומנויות הבמה לנשים בי-ם, מפיקה אירועי מוזיקה בבית מורשת אורי צבי גרינברג ומופיעה עם חומר מקורי. הוציאה שני אלבומים עם שיריה ולחניה : " הרועה ואינו נראה" , ו"בא מלמעלה". בימים אלו עובדת על אלבום שלישי.

מבואות יריחו (סמוך למעברות הירדן) הוא מקום שנסתר מעיני העולם , בועה קסומה. אני ממליצה על המקום בגלל התכונות המיוחדות שלו ובגלל האנשים שכאן. התכונות של המקום מרפאות את הגוף ,הנפש,הנשמה והרוח. מי שמגיע לכאן מיד מרגיש משהו. שקט עוצמתי , נחת. הדרך אלינו יורדת בכביש מפותל שיורד מצומת רימונים לכיוון הבקעה בדרך עוצרת נשימה. האנשים פה יש להם איזה פשטות וטוב.

מנחם גולדברג

מצפה הושעיה

מנחם גולדברג

מצפה הושעיה

בן 50, אב לששה, תושב הושעיה שבגליל, מקים ומפעיל את "כפר קדם"- המשחזר את  אורח החיים של אבותינו בתקופת המשנה,  הממוקם בהושעיה שבגליל. ערך עם משפחתו פעמיים מסע על חמורים מהגליל להר הבית. קורות המסע הראשון  מתוארות בסרט הדוקומנטרי "בדרכי אבות".

מערת המכפלה היא יסוד היסודות. הנקודה שבה אברהם אבינו מתחבר לחברון, ומשם לכל ארץ ישראל. בחברון הופכים האבות שלנו לחלק מהאדמה הזו. אני חש הוקרה רבה מאד ליהודים החיים היום בחברון. אני מעריץ אותם על מסירותם לקודשינו. אני מוקיר, מעריץ ומעריך את כל המתישבים שמוסרים נפשם על ארץ ישראל

קרולין גליק

מבשרת ציון

קרולין גליק

מבשרת ציון

נולדה בארצות הברית ועלתה לארץ בשנת 1991. עיתונאית, עורכת ופובליציסטית, מקימה ועורכת אתר הסאטירה "לאטמה". עמיתה בכירה במרכז למדיניות ביטחון בוושינגטון, עורכת בכירה ב"ג'רוזלם פוסט", סיקרה את פלישת ארה"ב לעיראק עבור מספר כלי תקשורת. זכתה בפרסי עיתונות שונים, ביניהם פרס "עט הזהב לעיתונות", "הפרס הישראלי לביקורת התקשורת של האגודה לזכות הציבור לדעת," וכן פרס "שומר ציון" של אוניברסיטת בר אילן.

שילה הקדומה הוא המקום המועדף עליי. זאת משום שהאתר גם יפה, ואף יותר חשוב, כבירה הראשונה של עם ישראל בארץ ישראל הוא מהווה אבן דרך חיונית בשליטה שלנו כאן במולדתנו. החפירות במקום מגוונות ובכל חפירה מתגלים עוד ועוד ממצאים מגוונים וחשובים המעידים ומאירים לנו על מורשתנו בארץ זאת.

אופיר דיין

מעלה שומרון

אופיר דיין

מעלה שומרון

אופיר דיין, בת 17 וחצי. לומדת בתיכון הרצוג בכפר סבא במגמה מדעית. מתנדבת בתנועת הנוער בית"ר. מאז שנכנסה לתנועה בגיל 6, התאהבה ברעיונות שהיא מייצגת. הדריכה  בתנועה וכיום מפקדת מעו"ז. תנועת בית"ר מסמלת את כל מה שהיא מאמינה בו, וגם את העובדה שניתן להיות ציוני חילוני שקשור למקורות היהודיים שלו.

שילה מייצגת לדעתי את שאיפתו העיקשת של עם ישראל להיאחז בארצו, למרות המלחמות, החורבנות והקשיים. מימי בית ראשון ועד ימי הביניים התקיימה עלייה לרגל לשילה, גם לאחר התבוסה לפלשתים וגם כשחדלה להיות שילה מרכז דתי, המשיכו יהודים לעלות לרגל לשילה. הדבר מראה את חוזקו של העם היהודי. "היהודים של היום" צריכים ללמוד מ"היהודים של אז", כמו שחזרו בני ישראל ועלו לרגל לאחר תבוסתם במלחמה נגד הפלשתים, כך למרות התנגדות העולם ולמרות הטרור הערבי, אנו צריכים להישאר בדרכנו ולשמור על מולדתנו גם אם הדבר כרוך במחיר יקר. אנו צריכים לזכור תמיד- הם חזרו לשילה למרות שהפסידו במלחמה אך אנחנו לא הפסדנו וגם לא נפסיד. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על אף חלק מארצנו, כי אין לנו ארץ אחרת.

אלישיב דרורי

גבעת הראל

אלישיב דרורי

גבעת הראל

בן 38, נשוי לשירה ואב ל 6 ילדים נפלאים. גרים בגבעת הראל שבהר אפריים, סמוך לשילה, מעבדים כ 45 דונם של כרמים וזיתים, ומייצרים יין ושמן ביקב הבוטיק המשפחתי- יקב גבעות.

לפני כשנתיים סיימתי לימודי דוקטוראט בפקולטה לחקלאות. כיום, במקביל לעיסוק המעשי בחקלאות וייננות, עוסק במחקר חקלאי במסגרת תפקידי כרכז מחקרי החקלאות והיין במו"פ האזורי השומרון ובקעת הירדן.

גדלתי בקריית שמונה, קל להבין כי את החופשים (הרשמיים ואלו שלא..) ביליתי בין פלגי החצבאני, הבניאס והדן -ומסתריהם. כעבור שנים, כשעברנו להתיישבות החדשה בהרי אפריים, קשתה עלי הפרידה מנוף המים, האקליפטוסים ושדות הכותנה, והמעבר להרי הטרשים והסירה הקוצנית בספר המדבר. נחל פרת היווה עבורי אז נקודת איפוס- גן עדן ירוק וקריר שכאילו מופיע יש מאין בתוך המדבר. פלא הנביעה הפועמת שלו בעין מבוע לא מפסיק להדהים אותי בכל ביקור, ושאיפה אחת מריח צמחי הגדה המעטרים את גדותיו מספיק כדי להכניס אותי למצב רגיעה. יובש מצוקי נחל פרת, המערות והנקרות, צמחיית המדבר הנוגעת בצמחיית המים, בריכות השכשוך וקול פכפוך הנחל מהווים שילוב מנצח. ממליץ בחום!

יעל ישראל

כפר אדומים

יעל ישראל

כפר אדומים

גרה  בכפר אדומים, נשואה לאריאל – מטפל בשיאצו ועיסוי ומנהלת את "ירוק עכשיו" -עמותה שעוסקת באיכות סביבה ללא גבולות. "מרגישים חלק מקהילה רב גונית מיוחדת ומחבקת".

נולדתי וגדלתי בכפר אדומים. ליוויתי את הנחל בשטפונות, בפריחות וגם בשנות היובש, והוא ליווה אותי במסעות עם חברים וגם לבד... לאחר השירות הלאומי עברתי לגור בעין פרת - המעיין המערבי בנחל. במהלך עשר השנים בהן גרתי במעיין בקומונה, לבד ולאחר מכן גם עם אריאל - בעלי ושני הבנים שנולדו לנו שם, הייתה לי הזכות לראות במו עיני איך חלום הופך למציאות וממקום זנוח ו"מפחיד" הפך עין פרת להיות "אתר חובה" כמעט. אני שמחה שהיה לי חלק בהפיכת גן העדן הזה לנחלת הכלל ומזמינה את כל מי שרוצה להנות מעושר עצום של מים בלב המדבר,של חי וצומח יחודיים. של היסטוריה וארכיאולוגיה מירמיהו הנביא ורחל אמנו דרך ראשית הנזירות בארץ ישראל ועד לתקופת המנדט ולימינו, לבוא לבקר.

יורם כהן

עפרה

יורם כהן

עפרה

ביקב של יורם כהן אסור לעשות רעש כדי לא להפריע ליין. יקב  הבוטיק  שלו נקרא  "תניא" ויינותיו מבוקשים מאד בארץ ובעולם, ואף עטורי פרסים רבים.  בתוך שנה אחת, זכו היינות שלו בתשע מדליות שונות. יורם גדל בנתיבות למשפחה בת 17 ילדים, למד כ-7 שנים בישיבת מרכז הרב,  הקים את סוכנות הצילום הראשונה ביש"ע, צלם עיתונות ואירועים ותיק. לפני כשנתיים הוציא את הספר "בערב הלכתי למאיה". לאחרונה השתתף בתוכנית הריאליטי "האח הגדול".

אחרי שחציתי את קו ההתחלה של הארץ הזו,החלו הדברים להראות נפלאים. השמיים נראו בגוון התכול המתאים. הירוק היה עליז מאוד (בעינות צוקים, למי ששואל..) ואת האדמה יכולתי לצבוע בחום עמוק ושותק. כמה מפעים המרחב. את גופי לא ראיתי לפני, רק מילים ארוכות ומורכבות לסימון האיברים. [מתוך הספר "דרך הרוח", איילת כהן, הוצאת בית אל]

יגאל כהן אורגד

רמת אביב

יגאל כהן אורגד

רמת אביב

נגיד המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, כיהן כחבר כנסת וכשר האוצר העשירי של מדינת ישראל, דירקטור בבנק לאומי, בזק וחברת החשמל.

התגוררתי באריאל 20 שנה, ועכשיו אני נאלץ להתגורר ברמת אביב. אני ממליץ לבקר במרכז האוניברסיטאי באריאל, לראות מגוון של מעבדות מדעיות, מתקנים ניסיוניים, ומתקן משודרג לטיהור מי שפכים ולהפיכתם למים באיכות גבוהה להשקיה. יש במרכז גם מעבדה לפיתוח סוגי יין- מעין יקב ניסיוני מדעי, ועוד מרכיבים של מרכז אוניברסיטאי גדול בן 12,000 סטודנטים מכל רחבי הארץ. ממליץ מאד לבקר בהיכל התרבות של אריאל שיש בו הצגות והופעות מוזיקליות ואחרות יוצאות מהכלל באיכותן, ויש אתר נוסף שאני ממליץ עליו- למרות שהוא סגור אני מקווה שיפתח בקרוב- מערת נטיפים יפהפיה שעדין לא נפתחה לציבור.

ד"ר איל לוין

מבשרת ציון

ד"ר איל לוין

מבשרת ציון

מרצה למדעי המדינה, מתמחה בפוליטיקה ישראלית ובפסיכולוגיה פוליטית.
חוקר בכיר במרכז ל"ישראל במזרח התיכון" במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון.  לאחרונה יצא בניו יורק ספרו "פטריוטיזם".

אני הכי מתחבר לגוש עציון. שם אפשר לראות את כל המעגלים- גם התישבות, גם הגנה, היו שם גם קרבות חשובים הפסדים וניצחונות. המקום מסמל השלמת מעגל ושיבה למולדת. בגוש עציון יש מגוון אוכלוסיה המייצג את הפלגים השונים בחברה ובפוליטיקה יותר מבכל מקום אחר.

מוריה לפיד

ירושלים

מוריה לפיד

ירושלים

מוריה לפיד גדלה בתל אביב, התגוררה בקרית ארבע וכיום בירושלים, כתבת של הערוץ הראשון לענייני התישבות.

כשהייתי קטנה, ביקרנו בקבר רחל מדי ערב יום הכיפורים. בחשש מובן של ילדים תל אביבים ירדנו מהרכב באמצע הרחוב הסואן של בית לחם, נכנסנו למתחם, חיפשנו את האבן שמונטיפיורי השאיר בפנים, נגענו בפרוכת וכאבנו את פרידתה המוקדמת של רחל מן העולם. בסוף כל ביקור עמדנו, אמא אבא ואנחנו הילדים, להצטלם מחוץ למבנה המיתולוגי הקסום. תמיד היה חייל ששמח לצלם בשבילנו, ואמא הייתה אוספת את התמונות באלבום מיוחד, לראות איך גדלנו יפה משנה לשנה. היום האלבום הוא לא רק עדות לזה שאכלנו טוב, אלא זיכרון אישי לסמל יהודי ששינה את פניו. וגם היום כשאני עוברת בדרך אפרתה אני מתרגשת מהעוצמות הנשיות והאימהיות של רחל, שעדיין נושבות על אם הדרך.

רון נחמן ז"ל

אריאל

רון נחמן ז"ל

אריאל

האיש שעומד בנאמנות ובגאווה בראש בירת השומרון – העיר אריאל מזה 17 שנה. בן 69, אב לארבע בנות וסב לשמונה, דור רביעי למייסדי נס ציונה.

היתה לי הזכות להקים את העיר אריאל, משני אוהלים בשנת 1979. כתבתי אז את החזון שלי למנחם בגין- איך צריכה להיות עיר בשומרון. לדעתי לא מספיק להקים יישובים קטנים, צריך עיר גדולה שמתחילה עם 5,000 אנשים ומגיעה ל60,000. היום אני מסתכל איך מאז שכתבתי את החזון צמחה פה עיר, סיפוק גדול מזה לא יכול להיות. הרבי מלובביץ' אמר לי שאני יותר דתי מדתי בגלל שהקמתי עיר בישראל

תמר ניר צבי

חוות יאיר

תמר ניר צבי

חוות יאיר

בת 38, גדלה בקרית ארבע, נשואה לעו"ד דורון ניר צבי. לאחר עקירת גוש קטיף הם חשו צורך לעשות והקימו  יחד את מתחם התיירות "הצריף של תמרי", הכולל צימר יפהפה ובית קפה הפתוח בימי שלישי, חמישי ושישי. בנוסף לששת ילדיהם הם צרפו למשפחתם גם ילדים באומנה.

זה המקום שגדלתי בו. כל השורשים ותוכן החיים שלי מושרשים שם. גם כל מהות חיי המשפחתית- כל מה שספגתי מההורים שלי יונק משם, וזה מלווה אותי עד עצם היום הזה. העובדה שאני לא גרה שם לא הרחיקה את הפנימיות שלי מהמקום, זה המקום הכי עמוק

פרופ' אהוד נצר ז"ל

פרופ' אהוד נצר ז"ל

ארכיאולוג, אדריכל וחוקר. בשנות ה-60 השתתף כאדריכל בחפירות במצדה בניהולו של יגאל ידין, ובעבודות השיקום ובניית אתר המבקרים במקום. נצר חפר שנים רבות באתר ההרודיון, החל מ-1972. הוא חשף את מערכות בורות המים והמנהרות מימי המרד הגדול ומרד בר כוכבא רבים בעיר התחתונה. שנים רבות הוא חיפש את קברו של הורדוס, לאור תאורו של יוסף בן מתיתיהו. לבסוף, ב2007, חשף נצר בהרודיון את קברו של הורדוס. ב-2010, (תשע"א) בעת ביקור עם קבוצת ארכאולוגים, נפל נצר בהרודיון, נפצע באורח קשה ונפטר כעבור שלושה ימים.

ההרודיון הוא אולי המדהים ביותר מבין מפעלי הבנייה של המלך, והאתר היחיד אשר בו בחר להיקבר ולהנציח את שמו. נראה כי קברו של הורדוס עצמו נשדד ופורק ברובו עוד במאה הראשונה לספירה, קרוב לוודאי, מתוך רגשות זעם. ובכל זאת, חשיפה זו של קברו של הורדוס היא אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות של השנים האחרונות ולפיכך מהווה נקודת שיא במחקר הארכיאולוגי המתקיים באתר מזה שנים ארוכות

ג'ודי סיימון

בית אל

ג'ודי סיימון

בית אל

תושבת בית אל, בת 46, נשואה + ששה ילדים. נולדה וגדלה בארה"ב, עלתה ארצה בגיל 28. עבדה כמורה לאנגלית ולחינוך מיוחד במשך כעשרים שנה. לפני כשנתיים שינתה כיוון, ויזמה פתיחת מחלקת תיירות בבית אל. כיום היא משמשת רכזת התיירות של בית אל.

חונכתי על ברכי הציונות, והיא זו שמשכה אותי לעלות ארצה. עד היום מלווים אותי ערכי עם ישראל וארץ ישראל, ומהווים נר לרגלי. לעמוד עם תנ"ך ביד על הסלע, בו קיבל יעקב אבינו את ברכת העם וברכת הארץ, ולהבין שאני הקטנה זכיתי להיות חלק מהברכה האלוקית: "והשיבותיך על האדמה הזאת" – היא חוויה מרגשת עד מאוד. לכן אני ממליצה בחום על ביקור באתר "חלום יעקב", ששם ניתן למצוא גם עשרות מערות קבורה מהתקופה החשמונאית, עץ אלון בן אלף שנה שמזכיר את דבורה מינקת רבקה ונוף עוצר נשימה. זו הזדמנות אדירה להתחבר לארץ האבות ולמורשת עם ישראל בסביבה מדהימה ביופייה. לא חלמתי שאזכה לגור בבית אל, עליה למדתי בשיעורי תנ"ך כילדה בחו"ל. היום, אני חולמת על עתיד העם בארץ הזאת, ויודעת שבבית אל, חלומות מתגשמים.

מעיין עייש

יצהר

מעיין עייש

יצהר

נולדה למשפחה נוצרית בברזיל, עברה דרך מפגש עם אינדיאנים, יוגה, מוסלמים וכתות רוחניות, פגשה קיבוצניק ישראלי שלא ידע דבר על יהדותו, נשאה לו ויחד התגוררו בבקתה ביערות עד. בסופו של המסע מצאה עצמה בחיק היהדות וכיום מייצרת תכשיטים בסטודיו ביצהר.

מקום מלא אור. שם הלב שלי נפתח ואני מרגישה שהתפילות מתקבלות. זה הדרך לירושלים, לבית המקדש.

חנן פורת ז"ל

כפר עציון

חנן פורת ז"ל

כפר עציון

מנהיג, איש רוח ומעשה. תלמיד ישיבת מרכז הרב. כילד פונה מכפר עציון במלחמת השחרור, וזכה לחולל את השיבה לגוש עציון לאחר מלחמת ששת הימים. ממשחררי ירושלים במלחמת ששת הימים, נפצע במלחמת יוהכ"פ,היה שותף פעיל ומרכזי בחידוש התיישבות ביהודה ושומרון, שימש כחבר כנסת מטעם במפד"ל. בין מקימי ישיבת הר עציון באלון שבות וישיבת "בית אורות" בהר הזיתים בירושלים. ההתישבות המתחדשת ביהודה ושומרון היתה נשמת אפו, וחבריו מעידים כי עקירת גוש קטיף וצפון השומרון שברה את ליבו. יהי זכרו ברוך.

"...מה שחשנו אנו, בני כפר עציון, קומץ קטן של חבר'ה רוקמי חלומות, במשך תשע עשרה שנה מאז חרב ביתנו, לכברת ארץ אחת "בדרך אפרת היא בית לחם", קחו והכפילו פי עשר... פי מאה... פי אלף... פי מיליון, ותקבלו את כיסופיו של עם שלם לארץ שלמה, מאז חרב עליו הר ביתו בירושלים, לפני כאלפיים שנה... פרשת גוש עציון, המקפלת בתוכה בדרך תמציתית ומרוכזת את פרקי החורבן והגלות, הציפייה והשיבה, יש בה דוגמה מיניאטורית, שלא על עצמה באה ללמד, אלא על הכלל כולו; ודרכה אפשר שעוד יישמע שיר המהלך הגדול, בה מוביל ריבון העולמים את כולנו בדרך העולה הביתה: עם ישראל כולו לארץ ישראל כולה ובמוקדה ירושלים שלנו - מקדש מלך עיר מלוכה." מתוך הספר "את ענת אנוכי מבקש"

פרופ' עמוס פרומקין

עפרה

פרופ' עמוס פרומקין

עפרה

הקים את המרכז לחקר מערות, יסד וערך את כתב העת לחקר מערות 'נקרות צורים' והניח את התשתית למחקר המדעי של מערות בישראל. חוקר את הגאולוגיה ותנאי הסובב בעבר לפי נתוני מערות ותהליכים קרסטיים. מקים ומנהל את מרכז לחקר מערות (מלח"ם). פרומקין מרכז את סקר המערות בישראל, הוא פועל לשימור המערות החשובות ולהגנה עליהן מפני פגיעה. הניח בסיס למחקר מערות מלח בעולם. נטל חלק בהקמת היישוב עפרה ובית ספר שדה עפרה, נין לאריה לייב פרומקין חוקר ירושלים, ממייסדי פתח תקווה.

אני ממליץ על ביקור במערות מורבעת. מדובר במערות מפלט גדולות, הנמצאות בקניון המרשים של נחל דרגה לצד שביל מסומן. בפתח אחת המערות יש מתקן לאגירת מי גשמים ששימש את הפליטים שהתחבאו במערה. במערות אלו התגלו לראשונה תעודות כתובות של פליטי מרד בר כוכבא. ביניהן היו תעודות שנשלחו על ידי מנהיג המרד, ומהן נודע לנו ששמו האמיתי היה שמעון בן כוסבא. מכאן החל גל של תגליות במערות המפלט, הנמשך עד היום.

מרים צחי

ירושלים

מרים צחי

ירושלים

צלמת, בעיקר עיתונות אבל לא רק, צילומיה היחודיים מתעדים את המציאות בארץ בכלל ובהתיישבות בפרט, ובמצלמתה היא לוכדת נופי ארץ ונופים אנושיים. זכתה במקום הראשון בתחרות צילומי העיתונות 'עדות מקומית' בקטגוריית דת ואמונה על סדרת צילומים מקבר יוסף בשכם. תמונה נוספת של צחי מבית השלום בחברון זכתה במקום השלישי בקטגוריית חדשות.

תמונות שצילמה בימי עקירת גוש קטיף יצאו לאור באלבום "קטיף" תשעה ימים באב.

מחבר אותי לעבר - בפרט בתשעה באב. קריאת מגילת איכה - על ידי ציבור יהודי מכל גווני הקשת. מקום בו העבר וההווה מתחברים.

אסף קדרון

איתמר

אסף קדרון

איתמר

בן 35, תושב איתמר מזה 14 שנים, נולד וגדל בעיר האמנים צפת.

הוגה ויוצר מיזמים רבי רושם הבנויים מאבני ארצנו,תוך רגישות מיוחדת לעברם ההיסטורי.

חזונו הוא חיבור עם ישראל לשורשיו ולזהותו המקורית,וזאת דרך יצירת זירה בה נפגש הישראלי בן זמננו עם האבנים אשר היו עדות לאירועים מכוננים בתולדות האומה.

בנימין קצובר

אלון מורה

בנימין קצובר

אלון מורה

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, יליד 1947, ממקימי ההתיישבות היהודית בחברון ולאחר מכן מוביל ההתיישבות בשומרון, שם כיהן כראש המועצה שתים-עשרה שנה. תושב אלון מורה. עדיין רץ על הגבעות במאבק וגם בהסברה לאלפי המטיילים המגיעים לאזור.

חלק מהמעמד המכונן של העם היהודי, הביקור במקום מבטא את הדרישה לחזור ולפתוח את קבר יוסף בצורה חופשית! האתר מכיל שורשים, היסטוריה, גאוגרפיה ונוף - אוסף מרשים ביותר!

ירון רוזנטל

כפר עציון

ירון רוזנטל

כפר עציון

ירון רוזנטל הוא מנהל בית ספר שדה כפר עציון משנת 2002. ירון גדל בקיבוץ כפר עציון, לפני הצבא שירת בשנת שירות בבית ספר שדה כפר עציון. לאחר הצבא חזר לבית ספר שדה והחל משנת 2002 החל לנהל את בית הספר. ירון בוגר תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן וסיים לאחרונה לימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בר אילן.

בחרתי בואדי גן עדן (ואדי סג'מה) בגוש עציון. כילד, הוואדי היה ביתנו השני. חוויות רבות עברו עלינו ליד המעיין הפועם, בצל העצים ובין מערותיו: טבילה מרעננת ביום חם, הברזות מבי"ס, נהיגה ראשונה על טרקטור, קומזיצים עד אור הבוקר ועוד התנסויות ראשונות של גיל ההתבגרות... גם היום, אני מגיע לוואדי לתפוס פיסת שלווה במירוץ המטורף של החיים. לא מזמן הצצתי בתמונה של הוואדי שצולמה בשנות ה-80 ופתאום הבנתי עד כמה הנוף והטבע בוואדי השתקמו והתפתחו בשנים האחרונות. "האשם" המרכזי בשיקום הוואדי הוא דובק [דב ויינשטוק] שהפך את הוואדי לפנינת טבע. בעזרת עשרות נערים, עבודה קשה, אהבה לנוף וניצוץ שובב בעיניים הוא נטע עצים, ניקה ושיפץ את המעיין, פרץ מערות, בנה טרסות, טיפח את האלונים והטביע את חותמו בכל פינה...לדעתי, השיקום המופלא של הוואדי מהווה מעין אספקלריה בזעיר אנפין של הבנייה וההתחדשות שהתרחשה בגוש עציון מאז חזרנו הביתה לאחר מלחמת ששת הימים...

אוולין שאטר

בקעות

אוולין שאטר

בקעות

תושבת בקעות שבבקעת הירדן. בשנת 1982, כשהייתה בת 21, הגיעה  כמתנדבת מהולנד למושב בקעות.שם עבדה בענף הפרחים בחממות של המושב ולאחר מכן בגד"ש. בזמן הזה למדה להכיר את עם ישראל ואת היהדות ועברה תהליך גיור בכפר עציון. לאחר מכן חזרה לבקעות ושם הכירה את בעלה לעתיד, ויחד הקימו משק חקלאי שכולל היום 50 דונם של ענבי מאכל. לאוולין שני ילדים בוגרים. כיום משמשת כרכזת הקהילה של המושב בקעות. בשעותיה הפנויות מתנדבת כליצנית רפואית במסגרות חינוך מיוחד.

כשאני חוזרת מביקורים משפחתיים באזור תל אביב, בירידה בכביש אלון נגלה לעיניי הנוף המרהיב של בקעת הירדן והסרטבה האיתנה בנוף, ואז אני מרגישה שחזרתי הביתה. בבקעת הירדן קיימת מסורת ארוכת שנים של עלייה רגלית לסרטבה של כל ילדי הבקעה לפני גיוסם לצה"ל ולשירות הלאומי. אני זוכרת במיוחד את ההתרגשות הרבה שאחזה בי בלילה בו עלה בני הבכור עם חברי כיתתו לסרטבה. האירוע הזה סימל בעיניי את ההתבגרות והכניסה לשלב המשמעותי הבא בחייו. העלייה הזו לסרטבה נטעה בליבי את הרגשת ההשתייכות לעם ישראל על עברו המפואר, למדינת ישראל הקטנה והחזקה ובעיקר לבקעת הירדן בה אנו גרים וחיים כשלושים שנה.

ניתאי שילה

ירושלים

ניתאי שילה

ירושלים

מורה דרך ומחנך, מעקורי חומש שבצפון השומרון. מנהל מרכז המבקרים בקבר שמואל הנביא. במרכז ניתן לקבל שירותי תוכן והדרכה, ולצפות בסרט עלילתי על שמואל הנביא.

קבר שמואל הנביא נמצא במקום יפהפה, ממנו ניתן לצפות על כל ירושלים. במקום ניתן לקבל פרספקטיבה על התפתחותה של ירושלים בעבר ובהווה, להכיר ציון דרך חשוב בדרכם של עולי הרגלים לירושלים, ובמיוחד ניתן להתחבר לדמותו של שמואל הנביא, שהקים את המלכות בישראל. שמואל הנביא מסמל את המעבר משופטים למלוכה. כאן יש הכל- טבע, נוף ומורשת קרב, מיהושע בן נון ועד ימינו. אפשר ללמוד על כל ההיסטוריה של עם ישראל- מהתנ"ך עד הפלמ"ח.

שבתאי שירן

מורשת

שבתאי שירן

מורשת

מורה דרך בטעם יהודי.  יליד 1951, מהנדס אלקטרוניקה במקצועו שנטש את האלקטרוניקה לטובת החיבור לארץ ברגלים, מדריך טיולים בכל הארץ ובעיקר בגליל בדגש על המורשת היהודית . מקים מפעיל את מיזם הטיולים "מורשת הגליל".  היה פעיל ב"מטה צפון" וב"חומש תחילה".

החווה מסמלת בעיני את כל מה שיפה בהתישבות בשומרון, הבדידות שלה מדגישה את הבראשיתיות, הנועזות שבה ממחישה את החלוציות, החווה מוכיחה כי הערך של עבודה עברית שריר וקיים ואפילו מניב רווחים. מראה הנערים והנערות הבאים לעבוד בחווה מתוך אהבה למקום מזכיר כי יש נוער נפלא בארץ הזאת. ויותר מכל אני אוהב לשמוע את אסף קדרון האמן מציג את עבודותיו לקהל המוקסם, יש בעבודות הללו חיבור אמיתי לתנ"ך ולארץ, חיבור שבמקום הזה הוא טבעי מעין כמוהו. נ"ב, אל תשכחו לקנות בבקורכם ביצים וגבינות, כי רק כאן אתם בטוחים שהם אכן טריים ואכן אורגנים.

נדב שרגאי

ירושלים

נדב שרגאי

ירושלים

סופר עיתונאי ופובליציסט. שימש כ-25 שנה ככתב בעיתון הארץ. כיום משמש ככתב ופרשן בעיתון ישראל היום, וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר מספר ספרים , וביניהם "על אם הדרך- סיפורו של קבר רחל", "הר המריבה- המאבק על הר הבית , יהודים ומוסלמים, דת ופוליטיקה". ואת המסה "ירושלים אינה הבעיה אלא הפיתרון".

"קסם פשטותו של המקום הילך במשך שנים על עוברי אורח, נוודים ועולי רגל- יהודים נוצרים ומוסלמים...על אודות רחל עצמה נכתבו מדרשים ואגדות, שירים ופיוטים, סיפורים ומחזות...רחל זוהתה עם השכינה, רחל זוהתה עם הגלות, ורחל גם זוהתה עם שיבת הבנים לגבולם. אבל מעל לכל היה קבר רחל מעין כותל קטן לבניה שלא חדלו מלפקוד אותה. רוחה, רוח אם אהובה, שבחיקה ניתן למצוא נוחם ומרפא, היתה מרחפת בעיני רוחם ובדמיונם של באי קברה, עד שלרבים מהם היה נדמה כי עודנה בחיים. נראה כי אין עוד מקום בארץ ישראל, זולת הכותל המערבי, שבו הזילו יהודים דמעות כה רבות" מתוך הספר "על אם הדרך"